0

Własny klub sportowy jako pomysł na biznes

silownia-zdjecie-300x200 Własny klub sportowy jako pomysł na biznesRóżnego rodzaju zajęcia sportowe są współcześnie uważane za niezbędne dla zachowania zdrowia i uzyskania szczupłej, atletycznej sylwetki. Nie dziwi więc, że z miesiąca na miesiąc cieszą się one coraz większą popularnością. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez sportu mogą zastanowić się nad związaniem z nim swojej drogi zawodowej. Ciekawym pomysłem jest założenie klubu sportowego.

Kto może założyć klub sportowy?

Żeby założyć klub sportowy nie trzeba spełniać szczególnych wymagań. Do zarejestrowania działalności gospodarczej nie jest konieczne ukończenie studiów na Akademii Wychowania Fizycznego. Właściciel klubu sportowego nie musi mieć nic wspólnego ze sportem, choć jak najbardziej jest to wskazane. Dzięki znajomości branży będzie on w stanie zweryfikować umiejętności swoich pracowników, a także wybrać najciekawsze zajęcia.

Warto mieć świadomość, że choć do założenia klubu sportowego nie potrzeba uprawnień, o tyle do prowadzenia kursów już tak. Wszyscy trenerzy powinni mieć ukończone przynajmniej stosowne szkolenia.

O czym warto pamiętać przed założeniem klubu sportowego?

Osoby, które poważnie myślą o założeniu klubu sportowego powinny dobrze przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Choć biznes może przynosić znaczne dochody, bywa, że na przeszkodzie stają nam:

  • konkurencja,
  • nieodpowiednia lokalizacja,
  • nieciekawe i mało różnorodne zajęcia,
  • wysokie koszty założenia i prowadzenia tego typu działalności,
  • niewykwalifikowany personel.

Kiedy chcemy założyć klub oferujący zajęcia sportowe, musimy zapoznać się z konkurencyjnymi firmami, które działają w naszej miejscowości. Jeżeli mieszkamy w większym mieście, konkurencja jest duża. Z tego względu warto dobrze zastanowić się nad lokalizacją siedziby naszej firmy. Jeżeli będzie się ona znajdowała bardzo blisko konkurencyjnego klubu fitness, prawdopodobnie nie będziemy mogli liczyć na zbyt wielu klientów. Jedyną szansą powodzenia w takim wypadku jest zaproponowanie bardzo konkurencyjnych cen i interesujących zajęć, których klienci nie znajdą w konkurencyjnym klubie.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie naszego klubu w miejscu, w którym nie ma jeszcze podobnych usług. Dobrym rozwiązaniem jest otworzenie firmy na nowym osiedlu. Zaletą takiej lokalizacji jest fakt, że nowe osiedla zamieszkują zazwyczaj osoby młode, które chętnie skorzystają z oferty ciekawych zajęć sportowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest otworzenie klubu w średniej wielkości miejscowości. W średnich miastach zazwyczaj oferta zajęć sportowych nie jest zbyt duża, co zwiększa nasze szanse na pozyskanie klientów. Dodatkowym bonusem w tym wypadku są niższe koszty wynajmu lokalu.

Ile trzeba zainwestować w klub sportowy?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie ile należy zainwestować w klub sportowy. Wiele zależy tu od jego lokalizacji, ilości i jakości zajęć, które zamierzamy prowadzić. Jeżeli posiadamy własny lokal, koszty będą znacznie niższe. W przypadku wynajmu ogromne znacznie ma lokalizacja. Za wynajem dużego lokalu w centrum miasta zapłacimy najwięcej. Im większa miejscowość tym wyższe będą stawki.

Musimy pamiętać, że klub fitness trzeba odpowiednio urządzić i wyposażyć. Klienci muszą czuć się w takim miejscu dobrze, w przeciwnym razie nie odwiedzą nas ponownie. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w sprzęt sportowy, niezbędny dla prowadzenia zajęć.

Jeżeli zależy nam na prowadzeniu klubu sportowego z prawdziwego zdarzenia, nie obejdzie się bez wykwalifikowanych pracowników. Pamiętajmy, że im lepszy personel chcemy zatrudnić, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Ta zasada dotyczy również prowadzonych zajęć. Im bardziej unikalne będą, tym większe koszty poniesiemy.

Współcześnie każdy klub sportowy powinien posiadać własną stronę internetową. Pamiętajmy, że większość potencjalnych klientów dowiaduje się o naszych usługach właśnie przez internet. Należy zadbać o odpowiednią oprawę wizualną takiej witryny, a także o informacje na niej zawarte. Klientów szczególnie interesują:

  • charakterystyka prowadzonych przez nas zajęć,
  • harmonogram zajęć,
  • cennik,
  • informacje o instruktorach,
  • zdjęcia.

Powinniśmy postarać się, żeby na naszej stronie internetowej znalazło się jak najwięcej dobrej jakości zdjęć. Dzięki nim klient będzie wiedział czego spodziewać się po przybyciu do klubu.

Interesujące zajęcia to podstawa

Właściciel klubu sportowego powinien mieć świadomość, że nawet najlepsze wyposażenie i najciekawsza aranżacja wnętrz nie zagwarantują mu sukcesu, jeżeli nie zaproponuje on klientom ciekawych zajęć sportowych. Niezawodnym rozwiązaniem jest zaproponowanie klientom takich zajęć, których nie znajdą oni u konkurencji. Bardzo duże znaczenie mają również wyszkoleni, charyzmatyczni instruktorzy. Osoby przychodzące do klubu muszą czuć, że znajdują się pod dobrą opieką.

Ważnym czynnikiem są ponadto godziny prowadzenia kursów. Im więcej terminów zaproponujemy, tym lepiej – potencjalny klient będzie miał w ten sposób większe szanse na dostosowanie zajęć sportowych do swojego harmonogramu dnia.

Tekst przy współpracy z firmą carted.

adminka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *