Piłka wybita poza teren boiska to same problemy – przede wszystkim zagrożenie dla kibiców, pieszych i okolicznego mienia. Ponadto jest to sytuacja, w której należy przerwać grę, co potrafi zaburzyć rytm zabawy i odebrać część przyjemności z rywalizacji czy też treningu. Jest jednak proste rozwiązanie na wszystkie te bolączki – to piłkochwyty. Dowiedz się więcej na ich temat.
Gdzie stosuje się piłkochwyty?
Piłki wydostające się poza pole gry to problem w zasadzie wszystkich dyscyplin sportowych, które je wykorzystują. Najczęściej tego typu sytuacje kojarzy się z amatorską grę w piłkę nożną lub koszykówkę, dlatego piłkochwyty można spotkać przede wszystkim przy szkolnych i osiedlowych boiskach. Stosuje się je jednak również w innych obiektach – np. na kortach tenisowych i polach golfowych. Ponadto mogą być używane w halach – do zabezpieczania trybun i siedzących na nich osób lub też do osłony okien – dzięki temu nie trzeba się obawiać o wybicie szyb.
Piłkochwyt pozwala upewnić się, że piłka nie wydostanie się poza wyznaczony teren. Dzięki temu:
- nie trzeba tracić czasu na jej szukanie,
- nie ma ryzyka wybiegnięcia za piłką wprost pod nadjeżdżający samochód, co szczególnie ważne w przypadku boisk przeznaczonych dla dzieci,
- nie ma ryzyka uderzenia piłką kibica lub przypadkowego przechodnia w pobliżu,
- nie trzeba martwić się o okoliczne mienie – okna budynków, zaparkowane lub przejeżdżające nieopodal samochody.
Tego typu ochrona zwiększa więc komfort i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów. Siatki na piłkochwyty można również wykorzystać do podzielenia boiska lub hali na odrębne części i prowadzenia równoległych treningów, zajęć lub zabaw w różnych grupach.
Jak wygląda piłkochwyt?
Typowy piłkochwyt to bardzo prosta instalacja. To nic innego jak siatka zabezpieczająca wykonana w określony sposób. Siatki na piłkochwyty wykonuje się z polietylenu lub polipropylenu. Są bardzo trwałe – najlepsi producenci dają na nie nawet kilkuletnią gwarancję. Mogą być z powodzeniem stosowane na zewnątrz, ponieważ nie ulegają zniszczeniu na skutek działania wysokich i niskich temperatur, promieni UV czy opadów. Ponadto bardzo trudno je rozerwać czy w inny sposób uszkodzić.
Szukasz piłkochwytów? Sprawdź ofertę polskiego producenta – firmy Symar: https://symar.pl/.
Siatka na piłkochwyty może być wykonana techniką węzłową lub bezwęzłową ze sznurka o różnej grubości. Może mieć też dowolny kolor. Ważnym parametrem jest również wielkość oczka – należy ją dobrać do rodzaju sprzętu sportowego stosowanego na danym obiekcie.
Piłkochwyty – montaż i cena
Ile kosztują piłkochwyty? Cena zależy od wybranych parametrów produktu, dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Ważna jest również wielkość chronionego terenu oraz wysokość bariery, która może wynosić nawet 8 metrów. Cena metra kwadratowego siatki zaczyna się już od kilku złotych. Należy jednak doliczyć do tego koszt zakupu elementów montażowych oraz ewentualnej usługi montażu.
Jak montuje się piłkochwyty? To również złożone zagadnienie. Siatki mogą być rozpięte na niemal dowolnej konstrukcji. Montaż nie jest skomplikowany, ale dla bezpieczeństwa warto zdać się na fachowców. Zamawiając piłkochwyty u producenta –np. firmy Symar – można liczyć na profesjonalne usługi tego typu, a także doradztwo przy wyborze odpowiedniego produktu.